Sayfalar

23 Nisan 2016 Cumartesi

Çanta Temizliği

İznik Ultra 2016 80K parkurunda kullandığım Raidlight Olmo 20 çantayı nasıl temizleyeceğimi Emre Tok'a danışıp öğrendikten sonra fotoğraflamaya ve blogda kullanmaya karar verdim.

Koşarken kullandığımız ayakkabı, çanta, suluk gibi ekipmanların çamaşır ya da bulaşık makinalarında yıkanmamaları gerekiyor. Üretimlerinde kullanılan yapışkan ve ipliklerin kullanım ömürleri makinaların uyguladığı darbeler ve sıcak yüzünden kısalıyor. Aynı sebeplerden ötürü bu ekipmanları sıcak hava üfleyen saç kurutma makinası ya da radyatör üzerinde de kurutmamak gerekiyor.

Emre'nin tavsiyesi basitti. Soğuk su ve katkısız (minimal katkılı) sabun kullanarak elde yıkanacak.

Marketlerde bebek kıyafetlerinin temizliğinde kullanılan Hacı Şakir ya da Duru gibi markaların granül sabunları ya da sıvı deterjanları var, granül sabunun paketi 10TL civarında ve bundan 2-3 kaşıktan fazlasını kullanmıyoruz. Alternatif olarak bir kalıp beyaz sabunun sanıyorum sekizde birini rendeleyerek de kullanabilirsiniz.

Kovaya ya da leğene yarıya kadar soğuk su doldurup sabunumuzu ekleyerek karıştırıyoruz. Ardından çantayı tüm fermuar ve klipslerini açarak suya atıp elde yıkamaya başlıyoruz.


İyice yıkandığına emin olunca içerisindeki suyu boşaltıp soğuk suyun altında duruluyoruz. Burası önemli, Olmo 20'nin sırt ve omuz askıları mesh kumaş ve lastikleri var. Buraların özellikle durulanması gerekir yoksa sabun içeride kalır ve kurursa kumaşın esnekliğine zarar verebilir. En son olarak da çok hafif sıkarak fazla sudan kurtulup elbise askısına asarak kurumaya bırakıyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder